Витрати на війну у світі росли рекордними темпами і становлять майже $2,5 трильйона

Витрати на війну у світі росли рекордними темпами і становлять майже $2,5 трильйона

Глобальні військові витрати  досягли 2,443 трильйона доларів у 2023 році, що означає зростання на 6,8% в порівнянні з попереднім роком і те, що темпи зростання були найвищими з 2009 року. Як повідомляє ostro.org, про це йдеться у дослідженні Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

Військові витрати у світі зростали дев’ятий рік поспіль. Вперше з 2009 року військові витрати зросли в усіх п’яти географічних регіонах, визначених SIPRI, причому особливо значне зростання було зафіксовано в Європі, Азії та Океанії та на Близькому Сході.

"Безпрецедентне зростання військових витрат є прямою відповіддю на глобальне погіршення миру та безпеки", – сказав Нань Тіан, старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.

"Держави віддають перевагу військовій силі, але вони ризикують розгорнути спіраль дії-реакції в дедалі нестабільнішому геополітичному ландшафті та безпеці", – додав він.

10 найбільших гравців у 2023 році – на чолі зі Сполученими Штатами, Китаєм та РФ – усі збільшили свої військові витрати.

Військові витрати РФ зросли на 24%, -до 109 мільярдів доларів у 2023 році, що на 57% більше з 2014 року, коли РФ анексувала Крим. У 2023 році військові витрати РФ становили 16% від загальних державних витрат, а її військовий тягар (військові витрати як частка валового внутрішнього продукту, ВВП) становив 5,9%.

У 2023 році Україна була восьмою за обсягом витрат після різкого зростання витрат на 51%, до 64,8 мільярда доларів. Це призвело до військового навантаження на Україну в 37% і становило 58% загальних державних витрат.

Військові витрати України у 2023 році становили 59% від російських. Проте протягом року Україна також отримала щонайменше $35 млрд військової допомоги, у тому числі $25,4 млрд від США. У сукупності ця допомога та власні військові витрати України становили приблизно 91% російських витрат.

У 2023 році на 31 член НАТО припадало 1, 341 трильйона доларів, що дорівнює 55% світових військових витрат. Військові витрати США зросли на 2,3%, до 916 мільярдів доларів у 2023 році, що становить 68% загальних військових витрат НАТО. У 2023 році більшість європейських членів НАТО збільшили свої військові витрати. Їхня сукупна частка в НАТО склала 28%, що є найвищим показником за десятиліття. Решта 4% надійшли з Канади та Туреччини.

З європейських країн найбільше зростала Польща, яка нині займає 14-те місце у світі за військовими витратами. Витрати країни становили 31,6 мільярда доларів після зростання на 75% між 2022 і 2023 роками, що є найбільшим щорічним зростанням серед європейських країн.

Китай, друга у світі держава за розміром військових витрати, виділив приблизно 296 мільярдів доларів на військові потреби у 2023 році, що на 6,0 відсотка більше, ніж у 2022 році. Це було 29-е поспіль зростання військових витрат Китаю в порівнянні з минулим роком. На Китай припадає половина загальних військових витрат у регіоні Азії та Океанії. Декілька сусідів Китаю пов’язали збільшення власних витрат зі зростанням військових витрат Китаю.

Україна, за даними SIPRI, стала четвертим за обсягом найбільшим імпортером зброї та найбільшим імпортером зброї з Європи. Минулоріч інститут повідомляв, що Київ у 2022 році був третім у рейтингу найбільших глобальних імпортерів озброєнь.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати