Для дрібних фермерів депутати зі «Слуги народу» вигадали додатковий фінансовий тягар

 Для дрібних фермерів депутати зі «Слуги народу»  вигадали додатковий фінансовий тягар

Нардепи з фракції "Слуга народу" та групи "Довіра" вигадалиновий податок, який сплачуватимуть лише дрібні фермери. Таким чином власник паю платитиме шість тисяч гривень на рік. Характерно, що цю ініціативу підтримує великий агробізнес. Це зрозуміло, адже охочий самостійно обробляти свою землю стає більше.

За даними Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру, майже 7 мільйонів жителів України  мають земельні паї - у середньому близько чотирьох гектарів кожен. 4,7 мільйона власників паїв є одноосібниками - тобто обробляють свої паї самостійно. Решта паїв здаються в оренду великим агрофірмам чи холдингам.

Та протягом останніх років українці дедалі частіше відмовляються здавати землю в оренду і вирішують обробляти її самостійно. На селі зростає підприємницький дух, дрібний бізнес непогано розвивається. Це створило проблеми для великих компанійіконкуренція за землю посилилась..

А ось законопроект № 3131, що з'явився на сайті ВР, може стати на заваді відродження мікрофермерства.. Його підготували понад 30 народних депутатів фракції правлячої партії "Слуга народу" та кількома з групи "Довіра".

Основним нововведенням зареєстрованого ще у лютому законопроєкту є запровадження мінімальної податкової сплати з кожного гектара землі сільгосппризначення. У червні проєкт отримав "зелене світло" на прийняття за основу від комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики і включений до порядку денного парламенту.

Одноосібники обробляють свої паї самостійно, вирощують сільгосппродукцію для задоволення власних потреб, а також для реалізації. Вони платять лише земельний податок, який, за підрахунками опитаних DW експертів, становить у середньому 140 гривень на гектар. Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, то він може становити до 300 гривень за гектар Доходи від продажу сільськогосподарської продукції декларують ті одноосібники, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад 2 гектари. І тільки тоді виникає необхідність сплатити 18 відсотків податку з цього доходу. Це дає підстави представникам великого агробізнесу звинувачувати одноосібниківу зловживанні можливістю не звітувати про доходи. 

Головним аргументом автори законопроекту вважають збільшення можливостей для додаткового надходження коштів для об'єднаних територіальних громад. А проект № 3131 і передбачає мінімальний податок за гектар землі - незалежно від того, скільки заробив одноосібник.При цьому посилаються на закордонний досвід. Приміром, у Німеччині, де всі фермери подають податкові декларації і перебувають у рівних умовах. А в Україні власники паїв часто не декларують прибутки від вирощеного на своїй землі врожаю.

Та треба бути правдивими до кінця. Ті ж німецькі аграрії отримують на кожен гектар належної їм землі близько 280 євро субсидії з фондів Євросоюзу - байдуже, що вони вирощують і чи вирощують щось взагалі. Натомість у разі ухвалення проєкту № 3131 в Україні закон працюватиме з точністю до навпаки. Фермерів змусять із кожного гектара щороку платити до місцевих бюджетів близько півтори тисячі гривень (п'ять відсотків від нормативної оцінки землі, за розрахунками авторів законопроєкту) - незалежно від доходу. Для пересічного "одноосібника" з його чотирма гектарами це означатиме рахунок у шість тисяч гривень.

Однак аналітики аграрного сектору мають щодо цього законопроекту іншу думку. Скоріш за все йдеться по витіснення фермерів з їх землі, бо для когось вона стане тягарем. А щодо бідних агромагнатів, то слід би нагадати, що вони сплачують мінімум податків завдяки спрощеній – четверті групі оподаткування. Те що вони платять 300 гривень з гектара єдиного податку, то це заміняє два види податку – земельний та на прибуток.

Є й інші нюанси. Та в цілому прийняття згаданого законопроекту поставить дрібних фермерів у скрутне становище в порівнянні з агрохолдингами. Бо якщо фермер повністю задекларує свій чистий прибуток, то податкове навантаження на нього сягне майже 50% тоді як агропідприємства заплатять 5%.

Як підкреслюють аналітики, запропоноване в проекті більше схоже на конфіскацію чи штрафні санкції, а не на податок. І це пропонується тоді, коли в усьому світі працюють над тим, як допомогти малому бізнесу в умовах кризи, викликаноїпандемією.

кирилівка законопроект,додатковий податок для малих фемерів
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
5 просмотров в мае
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать