Депутати Верховної Ради прийняли зміни до Виборчого кодексу України

Депутати Верховної Ради прийняли зміни до Виборчого кодексу України

До роботи над кодексом крім нардепів були залучені представники офісу президента, уряду, Центрвиборчкому(ЦВК), а також громадських організацій та міжнародні експерти. Таким чином до зали ВР на розгляд депутатів представили фактично оновлений документ.

Після правок документ скоротили майже вдвічі: з 588 статей залишилося 289. Раніше Кодекс містив три виборчі закони та закони про ЦВК і Державний реєстр виборців (ДРВ).  Тепер дав останні прибрали і вони фунуціонуватимутьяк окремі акти. У новомуналічується чотири книги: загальна частина, вибори президента, вибори народних депутатів і місцеві вибори.

Ключові положення Кодексу про відмову від «мажоритарки» і п’ятивідсотковий прохідний бар’єр до Ради залишилися. Тож наступні парламентські вибори пройдуть за пропорційною системою з відкритими партійними списками у 27 регіонах.Виборці зможуть проголосувати за конкретного кандидата і одночасно за партію, яку він представляє. При цьому попередня редакція передбачала, що перші десять кандидатів у списках гарантовано потрапляють до Ради при,  умові що партія подолає виборчий бар’єр. Саме цей пункт експерти називали загрозливим аналогом «закритих списків». Тепер цю норму прибрали й лишили тільки одне гарантоване прохідне місце – для першого номера партії.

Норма, що викликала найбільше критики, стосувалася новацій відносно служби безпеки України (СБУ). У проекті несподівано з’явилося положення, що ЦВК може скасувати реєстрацію кандидатів за зверненням СБУ за умов причетності кандидата до диверсійні діяльності чи інших державнихзлочинів.

Окремі пропозиції президента були зовсім проігноровані. Так, у новому законопроекті не закріпилит норми щодо захисту виборчих прав людей з інвалідністю. Положення про титрування або переклад жестовою мовою передвиборної агітації в ЗМІ прибрали зовсім.Водночас в новій редакції Кодексу передбачено запровадження електронної подачі документів до ЦВК і ДРВ документів від виборців і кандидатів. Також у ньому відновлюється право участі в місцевих виборах для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та трудових мігрантів, яким надали право змінювати виборчу адресу за спрощеною процедурою.

Місцеві вибори тако повинні проходити за оновленими правилами. Депутатів обласних і міських рад з населенням понад 90 тисяч пропонують обирати за пропорційною системою з відкритими регіональними партійними списками. Вибори депутатів районних, районних у містах, сільських, селищних рад відбуватимуться за мажоритарною системою у багатомандатних округах. Тільки не зрозуміло, чи стосуватимуться нові норми прийдешніх місцевих виборів 2020-го року. Адже нові норми, згідно з кодексом, вступають в дію з дня втрати чинності Закону України «Про місцеві вибори».

бердянськ верховна рада виборчий кодекс зміни
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати